Vnější a vnitřní příčiny vypadávání vlasů

Při hledání příčiny vypadávání vlasů zdraví lidé na vině obvykle obviňují vnější faktory, jako je genetická predispozice, chemické ošetření, stres či environmentální faktory. Ty však nejsou jedinou příčinou vypadávání vlasů – proces se začíná vnitřně. Při vyšetřování příčin vypadávání vlasů a při hledání účinných léčebných protokolů je proto důležité pochopit, jak se vlasy vypadávají odvíjí od vnějšího a vnitřního prostředí.

Vnější příčiny vypadávání vlasů

Genetická predispozice

Prvním vnějším faktorem, který by měl být brán v úvahu při hledání příčin vypadávání vlasů, je genetická predispozice. Genetická predispozice je skrytá geneticky předurčená jedinečná dispozice některých lidí ke vypadávání vlasů. U mužů se to nejčastěji projevuje jako androgenická alopecie, která je většinou důsledkem vysokých hladin mužského pohlavního hormonu dihydrotestosteronu (DHT). DHT může omezovat výživu vlasových folikulů, což může vést k brzkému vypadávání vlasů. U žen se může tento stav naopak projevit jako tzv. geneticky zabarvení vypadávání vlasů, a to jak ve formě tmavých skvrnek v oblasti hlavy, tak ve formě celého plešatění, obvykle na vrcholu hlavy. Oba tyto typy vlasového vypadávání jsou důsledkem genetické predispozice a není s nimi možno nic dělat. Jejich léčba se tak obvykle omezuje na vůči ztrátě vlasů zmírnění vražedného efektu.

Chemický zásah

Dalším důsledkem vnějších faktorů může být poškození vlasů, které může být způsobeno přílišným častým stylingem či chemickým ošetřením vlasů. Používání vysoušeče vlasů nebo žehličky na vlasy, stejně jako třepení a časté foukání vlasů na jednu stranu, mohou poškodit vlasové folikuly, což může vyústit v oslabení vlasů. Ty pak během česání často vypadávají. Navíc pokud je to možné, je třeba se vyvarovat používání mechanismsmních metod, jako je trhání a vyčesávání, které mohou také poškodit vlasové folikuly a způsobit vypadávání vlasů. Totéž platí i pro chemické ošetření vlasů, jako jsou barvení nebo trvalé. Ty všechny mohou poškodit vlasové folikuly a způsobit ospiněnost vlasů a vypadávání. Aby se tomu zabránilo, je třeba nikdy nepoužívat agresivní kosmetiku na vlasy, a vždy je důležité ošetřovat je hydratačními oleji a kondicionéry.

Stres a změny hormonální hladiny

Dalším vnějším faktorem, který ovlivňuje vypadávání vlasů, jsou stres a změny hormonální hladiny. Vysoká hladina stresu může způsobit oslabení vlasových folikulů a zpomalit růst vlasů. Tato situace se může projevit jako vypadávání nebo tmavnutí vlasů, stejně tak jako snížení hustoty vlasů. Změny hormonální hladiny jsou také velmi častou příčinou vypadávání vlasů. Budou-li hladiny testosteronu nebo estrogenu vyšší než obvykle, může to vést k oslabení vlasových folikulů, což vede k vypadávání vlasů. U mužů se tento jev projeví jako rychlé vypadávání vlasů ve formě androgenické alopecie. U žen to může být postmenopauzální alopecie, když hladina estrogenu po menopauze klesne. Dále může docházet k hormonálním změnám způsobeným těhotenstvím, antikoncepcí nebo příjmem některých léčiv. Ty mohou také vést k oslabení vlasových folikulů a vypadávání vlasů.

Environmentální faktory

Environmentální faktory mohou také vést k vypadávání vlasů. Suchý, přehřátý vzduch, stejně jako znečištění, mohou vést k poškození vlasových folikulů a oslabení vlasů. Také přílišné koupání ve studené vodě může způso

Další článek

Spousta problémů s barvou vlasů? S těmito tipy je opravte!

Pá Lis 8 , 2013
Všichni jsme se někdy chtěli odvážit a změnit něco na svých vlasech, ať už tím, že jsme zvolili odvážnou barvu nebo se vrhli do zcela odlišného odstínu. Ale bohužel nemusí vždy všechno jít tak, jak jsme si představovali, a někdy může naše vytoužená změna skončit velkým zklamáním. Pokud vás trápí […]